čtvrtek 21. září 2017

Hana ...

... Alena Mornštajnová ...

Silný příběh židovské rodiny za války, vzpomínky na Terezín, Osvětim a na krutý tehdejší život. Tahle kniha mě vzala za srdce, nádherně napsaná, čte se jedním dechem, dokonce i na slzy došlo ... Doporučuju!
Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu?
Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra.
Příběh, který vychází ze skutečných událostí ...

2 komentáře:

  1. To zní zajímavě. Sice na nějakou dobu se čtiva musím vzdát, ale těším se, až jednou dojde na moji čtecí chvilku. A nákupy knížek přímo miluju.
    Máte to doma krásně podzimně nasvíceno.

    OdpovědětVymazat
  2. Hanu mám už hrozně dlouho na wishlistu a doufám, že mi ji nadělí Ježíšek k Vánocům :) Já jsem ji nedávno darovala kamarádce, tak teďka jen čekám, co na ni řekne.

    OdpovědětVymazat